BİZE DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN FİLMLERE YORUM YAPIN.
Puanla:
0 / 10

-Köy Enstitüleri Can Dündar Belgeseli 2011 Türkiye / Yerli Yapım-

17 Nisan 1940'ta kurulup 1954 yılında, dış güçlerin de tavsiyeleri üzerine kapatılan Köy Enstitülerinin bu belgeselini, yazar Can Dündar hazırlıyor. Cumhuriyet tarihinde özel yere sahip olan ve halk aydınlanmasının en başarılı kurumları olarak görülen enstitülerinin bu öyküsünü sizinle paylaşıyor; yorumlarınızı bekliyoruz.

"VK"ya YÜKLENMİŞ FİLMLERİ (Giriş Yapmak Lazım yazan) İZLEYEBİLMEK İÇİN VK.COM SİTESİNE ÜYE OLUP OTURUM AÇMANIZ YETERLİDİR.


FİLMLERE LÜTFEN YORUM YAPINIZ.

İNGİLİZCE'den ÇEVİRİSİNİN YAPILMASINI İSTEDİĞİNİZ FİLMLERİ VEYA SİTEYE EKLENMESİNİ İSTEDİĞİNİZ FİLMLERİ BİZE BİLDİREBİLİRSİNİZ:
İLETİŞİM (mail): [email protected]

29
VizyonFilm İZLEYİCİ YORUMLARI:

28 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
AHMET

keşke çok partili sisteme daha geçgeçseydik diyen armut kafalı demokrasi yoksunu arkadaşlar.ozamn padişahlık(monarşi)den hiç çıkmasaydık.ne farkı var tek parti(baas) la padişahlığın.

Samsun

‘Yurdun efendisi olacak köylü” dizesini marş olarak her gün söyleyen enstitü öğrencileri finalde ”ne kadar aldatılmışız” diyor. Aslında bu topraklarda eyyamcılığın tarihinin başlangıcını anlatıyor. O dönemki devleti yönetenlerin üç kuruşluk oy kaygısı/menfaat nedeniyle eleştiride bulunanlara karşı eğitimde yarattığı değerin arkasında duracağına nasıl bir anda yerle bir ettiğine şahit oluyoruz. 1946-2015 aradan 70 yıl geçmiş. Son 10 yılda 5 defa eğitim sistemi değişmiş. Demek ki daha 150 fırın ekmek yememiz gerekiyor. Bu arada yukarıda yabancı devletlerin bu işi bozmak için çomak soktuğu eleştirisi var. Arkadaşlar, bırakalım artık komple teorilerini. Biz çok düzgün iş yaptık ve arkasında durduk da elin yabancısı mı… Read more »

ben 40 lı yaşlardayım sizin öve öve bitiremediğiniz o pislik yuvaları zavallı köylülere kemalist düzeni kutsamak için kurulmuş şer yuvalarıdır.hep köy enstitüsü mezunu sözde öğretmen gerçekte rejimin militanları tarafından ataizim empoze edilmiş zavallı köy çocuklarının hikayeleriyle doludur karanlık geçmişleri .nur içinde yatsın menderes bu şer yuvalarını kapattığı için.kalanlarda son tüfeklerdir herhalde.

Zavallı Türkiye, gelişmeye, ilerlemeye çalışırken, hep egemen güçlerin elinde oyuncak olmuş. Her iyiniyetli girişim engellenmiş. Hem de egemen güçler tarafından…

why not

75 sene önce bugün kurulan Köy Enstitülerinde bu ülkenin geleceği için elinden geleni yapan, emeği geçen herkesin mekanı cennet olsun …

esen

Çok güzel bir belgesel olmuş, herkes izlemeli. Köy enstitülerinin kapanmasına neden olan cehalet ve yobazlığın hala devam ettiğini görmek ne kadar üzücü.

Bülent K.

Benim babam da 1926 doğumlu Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu..Halen hayatta va bu belgeselden sonra onu daha iyi anlayabiliyorum.Yıllarca içindeki burukluğu anlatmaya çalıştı.Allah uzun ömürler versin.Gidip ellerinden öptüm tekrar..

ali yavuz koçaklı

başta o gunki emeği geçen aydınlara ve can dündara saygıyla egiliyorum

cagla

Can Dündar’ın ellerine sağlık çok güzel bir belgesel olmuş ..herkesin izlemesi dileğiyle

mistral

emeğine sağlık süper bir çalışma….ahh neler neler….

Yıldız

“Komadı karanlığın ağaları,Halk uyansın,Ülke çiçeğe dursun..Komadı aydınlıktan korkanlar..”

Komadılar da ne oldu? Hırsız,düzenbaz,palavracı,onun bunun önüne para için yatan ,Amerikayı kıble yapan şerefsizlerin eline kaldı güzelim ülke..

GÜNDÜZ

Şu okulların içine din eğitimini koysaydınızda sevgili dinimi kullanarak insanım sömürülmeseydi ah ula ah ne fırsatmış…..

hilal

Güzeldi. Teşekkürler

MMT

Sanırım en çok hoşuma giden de cumartesi günü toplanıp değerlendirme yapmaları, sorgulamaları ve itiraz etme kültürünü içselleştirmeleriydi. Zaten güzel ülkem hiçbir zaman bunu içselleştirip kabullenemediğinden muasır medeniyetler iddiamız bir arpa boyu yol alamadı.. Olsun yinede bu güzel insanlara yaptıklarından, yapabildikleri kadarından dolayı teşekkür borçluyuz.

Kördüğüm

Emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.Köy Enstitüleri bugünkü üniversitelerden daha iyi eğitim veriyorlardı.Yetişen kültürlü genç kuşak eğitimciler ellerinden her şey geliyor.Okul tuvalet yapabilecek duvar dizecek halkı her yönüyle eğitebilecek. şekilde yetiştiriliyordu.Çoğu köy Enstitüleri döner sermayeli kendi yiyeceğini meyvesini hayvansal gıdasını yetiştiriyordu.Çok erken kapatıldı .Ben öğretmen okulu mezunuyum Keşke 1970 lere kadar devam etseydi ülkemiz çok daha gelişmiş her yönüyle zenginleşmiş durumda olurdu.Köyden şehire göç önlenmiş olurdu.Yurdumuzun her yerine hizmet giderdi.Bu enstitü olan okulların oldukları yerler gerçek aydınlanmanın profesörlerin en çok yetiştiği yörelerdir.Bu konuda her türlü iddiaya girerim.Ebediyete göçen düayen eğitimcilerin yerleri mekanları cennet olsun.Işıklar içinde uyusunlar.Hayatta olanlara sağlıklı nice nice yıllar… Read more »

komagene

Aradan 75 sene gecmiş ama güzel ülkemde eğitim özgür değil bu kadar. Zihniyet hiç değişmemiş. Hayatımda ilk defa demokrasiyle ters düşünüyorum. Keşke çok partili rejime daha geç geçilseydi, ülke daha üretken ve dinamik olurdu. Zaten şu ülkede ne zaman birileri düzgün bir şeyler yapsa komünist damgası yemeye mahkum oluyor.

Laira

Çok güzeldi.

ZAMOK

Allah bir daha böyle günler yaşatmasın inşallah.

isyankar

biz yurdun öz sahibi, efendisi köylüyüz…. inanırdık buna ne kadar aldanmışız, ne kadar aldanmışız…

senator

iyikide kapanmış yoksa şimdi rusya ile aynı seviyedeydik

sessiz seyirci

kapanmasaydi avrupayla ayni seviyede belki daha ileride olacaktik senin gibiler yuzunden bu haldeyiz

yagmur

Harikaydi, emeginize saglik.Her seyi o kafar net sade bir dille anlatmiski, yorum katmiyorum.
Cok tesekkurler Sewgili Can Dundar ve bize tasiyan Admin.

mycell

Yazık,Çok partili sisteme erken geçilmiş,şöyle 1970’lere kadar beklenseydi,bu enstitüler kapanmazdı.Feodal beyler,cemaat ve kanaat önderleride bayağı temizlenirdi ve bugün ülke bu halde olmazdı.Lanet olsun yobazlık ve cehalete.

ahmet

Bu belgeselin hazırlanmasında emeği geçen herkesten Allah razı olsun, çok teşekkürler. Çok güzel bir belgesel aydınlatıcı. Eski enstitülü öğretmenlerimiz de aramızdan ayrılanların mekanı cennet olsun, yaşayanlara da Allah uzun ömürler versin, saygılar sunar emektar ellerinden öperiz…

hassan

ülke ne çektiyse yobaz zihniyetten çekti amerikan filolarını kıble alıp namaz kılan köpekler yüzünden bu hallerdeyiz

genosse

“veee inanirdik birgün köylünün milletin efendisi olacagina,ne kadar aldanmisiz vah vah”..köylüyü aydinlatmaya calisan sol zihniyet ve her zaman cahil kalmasini arzulayan feodal,,dini,,milliyetci kesimin mücadelesinin kisa bir özeti…kimin kazandigini ve hala kazanmakta oldugunu anlatmaya gerek yok,,,güzel belgesel..

erdem

Nüfusunun yaklaşık % 5 nin okuma yazma bildiği, genç Cumhuriyetin en büyük projesidir. UNESCO tarafından az gelişmiş ülkelere model olarak tavsiye edilmiştir. Ülkemizin kalkınmasında buralardan yetişen neslin büyük katkısı vardır. Bu proje sahiplerinin ve bu okullarda fedakarca okuyan ve bizleri yetiştiren aydınlık insanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Paylaşım için teşekkürler…

alev

Köy Enstitüleri üzerine yapılan en iyi belgesel … admin tesekkürler

Gurhan

Admin teşekkürler harika bir belgesel.